Legnica – rys historyczny

Legnica to miasto powiatowe w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Liczy ponad sto tysięcy mieszkańców. Historia miasta zaczyna się w już w czasach rzymskich. Źródła wspominają o istnieniu osady Lugidunum w miejscu obecnej Legnicy. Pierwsze dokumenty o słowiańskiej osadzie pochodzą z ósmego wieku naszej ery. Za czasów Mieszka I powstał tu nowy gród. W 1241 roku odbyła się tu ważna bitwa z Mongołami. W 1248 roku miasto zostało stolicą Księstwa Legnickiego. W 1264, po nadaniu aktu lokacyjnego zaczęło się rozwijać miasto. Umiejscowienie przy szlakach handlowych spowodowało rozwój Legnicy. W 1675 miasto trafiło pod panowanie Habsburgów, w 1740 do Prus, a w 1945 roku do Polski. W latach 60. i 70. na rzecz nowej zabudowy wyburzono zabytkowe części miasta.

Obecnie Legnica jest miastem akademickim, siedzibą diecezji, posiada specjalną strefę ekonomiczną oraz dobrze rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną. Jednym z zabytków miasta jest kościół katedralny pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła. Świątynia powstała w czternastym wieku, a w piętnastym była znacznie przebudowana – dobudowano aż osiem kaplic. Kolejnej przebudowy dokonano w dziewiętnastym wieku, nadając kościołowi obecny wygląd. Świątynia jest orientowana, ma trzy nawy i sześć przęseł. Od północnej strony znajduje się gotycki portal ze sceną pokłonu Trzech Króli oraz rzeźby apostołów Piotra i Pawła, natomiast zachodni portal ozdabia czternastowieczny posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W południowej części świątyni umieszczono renesansowe i barokowe nagrobki. Wnętrze kościoła skrywa w sobie epitafia z okresu od piętnastego do osiemnastego wieku. Znajdują się tam sarkofagi księcia Wacława I i Anny Cieszyńskiej.

W Legnicy baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta i przystosowana do obsługi wzmożonego ruchu przez cały rok. Znajdziemy tu wiele ośrodków wczasowych, pensjonatów czy pokoi gościnnych. Wiele możliwości nocowania sprawia, że turyści mogą wybrać najbardziej odpowiadające im noclegi.  Rezerwacji można dokonać przez internet, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „nocleg Legnica”, a pojawi się przed naszymi oczami długa lista miejsc, gdzie możemy coś dla siebie wybrać. W centrum miasta znajduje się czterogwiazdkowy hotel Qubus. Posiada on ponad czterysta miejsc noclegowych. Do wyboru są pokoje jedno-, dwuosobowe oraz apartamenty. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada piętra dla osób niepalących i palących. Hotel posiada siedem sal konferencyjnych, mogących łącznie pomieścić ponad dziewięćset osób, restaurację, parking. Qubus zajmuje się organizacją imprez okolicznościowych. W pobliżu znajduje się Hotel Sękowski. Oferuje on pokoje jedno- i dwuosobowe i trzy apartamenty. Możliwe jest przechowywanie zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>