Przed wyjazdem poznaj legendy Pienin

Kiedy już zdecydowaliśmy, że wyjeżdżamy w Pieniny, a wszystkie szczegóły zostały dopracowane (baza noclegowa zarezerwowana, a plan zwiedzania opracowany), warto zapoznać się także z miejscowymi legendami, dzięki którym zupełnie inaczej spojrzymy na odwiedzane przez nas miejsca.

Legenda o powstaniu Pienin i Przełomu Dunajca
Istnieją legendy przedstawiające różne wizje powstania świata i człowieka. Także niemal każde miasto czy wieś posiadają opowieści, które tłumaczą etymologię nazwy lub sposób ich powstania. Nie inaczej sprawa wygląda z Pieninami. Najpopularniejsza legenda głosi, że w rejonie obecnej Starej Wsi Spiskiej znajdowało się jezioro. Gdy Pieniny atakowali Tatarzy, miał interweniować sam Jezus uderzając w nie pięścią, by wprawić wodę w ruch i zatopić najeźdźców.

Inna legenda głosi, że między Pieninami i Tatrami znajdowało się ogromne jezioro, które zamknięte było naturalną zaporą. Uległa ona zniszczeniu po śmierci króla Pienin. Jeszcze inne podania opowiada o tym, że Przełom Dunajca został stworzony przez Bolesława Chrobrego, który w ten sposób chciał użyźnić okoliczne ziemie, aby ulżyć ludziom. Dokonał tego spuszczając wodę z jeziora o nazwie Dunajec, by rozlała się na okoliczne tereny.

Legenda o Złotej Kaczce na Dunajcu
Walek Sulak, który wypasał swoje owce nad Dunajcem, pewnego razu zauważył złotą kaczkę, która była cała ze złota, pióra miała wysadzane diamentami, a z jej oczu lały się łzy. Chłopak podszedł do niej i zapytał dlaczego płacze. Kaczka opowiedziała mu swoją smutną historię. Podczas najazdu Turków, wszyscy ludzie uciekali w Tatry. Tylko jej ojciec nie chciał opuścić swojego zamku. Obiecano im spokój, jeśli poślubi Ali Ahmeda. Jednak ona uciekła w góry, za co spotkała ją kara – została zamieniona w kaczkę. Jest jednak jeden sposób, by jej pomóc. Trzeba spod skały, na którą pada pierwszy promień słońca wydobyć sakiewkę złotych dukatów i wybudować za niej zamek, nie wydając z nich po drodze ani jednej monety. Chłopak postanowił pomóc dziewczynie odzyskać swoją dawną postać. Udał się do skały, wydobył spod niej woreczek i rozpoczął drogę powrotną. Jednak spotkał na drodze swojego kolegę, z którym wstąpił do karczmy. Zapominając o słowach kaczki, zapłacił karczmarzowi monetą z sakiewki. Karczma się zatrzęsła, wszystkie pieniądze zniknęły, a kaczka po dzień dzisiejszy pływa po wodach Dunajca, czekając na młodzieńca, który ją uwolni.

Gdy już zapoznamy się ze wszystkimi atrakcjami dostępnymi w Pieninach i będziemy mieć opracowany plan całej wycieczki, warto wyszukiwanie noclegów połączyć z szukaniem legend o Pieninach. Poznamy wtedy wiele ciekawych historii, które rozbudzą naszą wyobraźnię i uczynią wycieczkę niezapomnianą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>